Selv-test: Test om du har depression, der kræver behandling!

Depressionstesten er udarbejdet i forhold til WHOs definition af en behandlingskrævende depression. I selvtesten listes en række symptomer. Mange af symptomerne er helt normale symptomer, der ikke i sig selv kræver depressionsbehandling, og vi som alle oplever nu og da. Det er mængden, arten og symptomernes varighed, der er afgørende for, om der er tale om en depression og hvilken grad, der er tale om.

I testen er der to kategorier af symptomer: kernesymptomer og ledsagesymptomer. For at der er tale om en depression, skal der både være kærnesymptomer og ledsagesymptomer.

Kernesymptomer

1. Hvordan har du det? Marker i felterne nedenfor. Bemærk at du kan markere flere felter.

1.
2.
3.

 

Blogindlæg om Depression

Depression

Depression nedsætter livskvaliteten og kan være invaliderende for familielivet. Få hjælp til at generobrer et meningsfyldt liv. Læs mere og find en psykolog

Vi kan hjælpe dig af med din depression

Islands Brygge (Kigkurren 8)

Mette Sloth

Cand.psych.aut.

Tlf. 20 22 28 71
mette@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Louise Sølvsten Nissen

Cand.psych.aut.

Tlf. 25 46 46 08
louise@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Sefika Arpaci Dehn

Cand.psych.aut.

Tlf. 28 43 42 43
sefika@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Stine Østerskov Søgaard

Cand.psych.aut.

Tlf. 50361606
stine@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Michelle Miller

Cand.psych.

Tlf. 61 27 21 83
michelle@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Lone Mohr

Cand.psych.aut.

Tlf. 50 49 06 37
lone@psykologerne.dk
Vesterbro (Istedgade 65)

Louise Lyrstrand

Cand.psych.aut.

Tlf. 93 88 83 66
louiselyrstrand@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Jan Kaa Kristensen

Cand.psych.aut. & specialist

Tlf. 31 39 70 25
jan@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Cleoh Dharma Søndergaard

Cand.psych.aut.

Tlf. 28 68 00 44
cleoh@psykologerne.dk
Nørrebro (Sankt Hans Gade 19)

Jakob Brixen

Cand.psych.aut.

Tlf. 42741424
jakob@psykologerne.dk
Indre By (Østergade 13)

Mette Bøgh-Sørensen

Cand.psych.aut.

Tlf. 93 40 65 66
mettebogh@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Manja Nash Førby

Cand.pæd.psych.aut.

Tlf. 53 65 13 35
manja@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Tanja Skov Rønne

cand.psych.aut.

Tlf. 29 92 82 61
tanja@psykologerne.dk
Islands Brygge (Kigkurren 8)

Anita Øland

Cand.psych.aut.

Tlf. 5071 6071
anita@psykologerne.dk