Selv-test: Test om du har depression, der kræver behandling!

Depressionstesten er udarbejdet i forhold til WHOs definition af en behandlingskrævende depression. I selvtesten listes en række symptomer. Mange af symptomerne er helt normale symptomer, der ikke i sig selv kræver depressionsbehandling, og vi som alle oplever nu og da. Det er mængden, arten og symptomernes varighed, der er afgørende for, om der er tale om en depression og hvilken grad, der er tale om.

I testen er der to kategorier af symptomer: kernesymptomer og ledsagesymptomer. For at der er tale om en depression, skal der både være kærnesymptomer og ledsagesymptomer.

Kernesymptomer

1. Hvordan har du det? Marker i felterne nedenfor. Bemærk at du kan markere flere felter.

1.
2.
3.

 

Flere blogindlæg om Depression

Vi kan hjælpe dig af med din depression

Islands Brygge

Tanja Skov Rønne

cand.psych.aut.

Tlf. 29 92 82 61
tanja@psykologerne.dk
Islands Brygge

Louise Sølvsten Nissen

Cand.psych.aut.

Tlf. 25 46 46 08
louise@psykologerne.dk
Islands Brygge

Mette Sloth

Cand.psych.aut.

Tlf. 20 22 28 71
mette@psykologerne.dk
Islands Brygge

Sefika Arpaci Dehn

Cand.psych.aut.

Tlf. 28 43 42 43
sefika@psykologerne.dk
Vesterbro

Louise Lyrstrand

Cand.psych.aut.

Tlf. 93 88 83 66
louiselyrstrand@psykologerne.dk
Islands Brygge

Jan Kaa Kristensen

Cand.psych.aut. & specialist

Tlf. 31 39 70 25
jan@psykologerne.dk
Islands Brygge

Anita Øland

Cand.psych.aut.

Tlf. 29 91 59 02
anita@psykologerne.dk
Islands Brygge

Stine Østerskov Søgaard

Cand.psych.aut.

Tlf. 50361606
stine@psykologerne.dk
Islands Brygge

Michelle Miller

Cand.psych.

Tlf. 61 27 21 83
michelle@psykologerne.dk
Islands Brygge

Lone Mohr

Cand.psych.aut.

Tlf. 50 49 06 37
lone@psykologerne.dk